Így tisztítsa a fa bútorokat környezetkímélően és olcsón!

Bizonyára mindenki számára ismert a probléma, mikor épphogy csak pár napja végeztünk nagytakarítást, de az ujjunkat ha végig húzzuk a polcokon, már látható pormennyiség gyűlt össze. Összeszedtünk néhány tippet, hogyan szabadulhatunk meg a szennyeződésektől a bútorokon.
Először a portalanítással kezdünk. Használhatunk gyapjú vagy mikroszálas kendőt, ezeket elegendő benedvesíteni meleg vízzel, így megóvjuk a bútort a kemikáliáktól, és a kendő víz- és portaszító hatása miatt nagyon könnyű dolgunk lesz a tisztításkor, hiszen csak úgy ragadni fognak az apró porszemek. A mikroszálas kendőknél fontos megjegyeznünk, hogy a különböző vegyszerek roncsolhatják a szövetet, ezért 90 fokos, tiszta vízben kell mosni.
A bútortisztító szerekkel bánjunk óvatosan, hiszen nem minden esetben alkalmazható. A szilikontartalmú tisztítószerek a farostokig hatolhatnak, mely megakadályozhatja a felület esetleges újrakezelésének hatékonyságát.
Ha fontos számunkra a környezettudatosság és kímélő szerek használata, akkor szerencsére rengeteg házi praktika létezik, amivel fel tudjuk frissíteni bútorainkat. Fa bútorok esetében a zsíros felületek, tintafolt egyszerű citromos vagy ecetes vízzel könnyen eltávolíthatók. Minden esetben szárazra kell törölni az adott felületet, nehogy kárt okozzunk a fa szerkezetében.
Ha kisebb karcot veszünk észre a fa bútoron, dióbéllel le tudjuk „radírozni” a roncsolt részt, majd egy rongy segítségével csak át kell törölnünk.
Üveg felületeknél, legyen az tükör, ablak vagy üveg asztal, elegendő citromlevet önteni a törlőkendőre, majd utána újságpapírral átpolírozni.
Ha pohárnyomot észlelünk a fa bútorokon, legegyszerűbb megelőzni azt egy poháralátéttel. Ha megtörtént már a baj, aggodalomra semmi ok, több módon is megválhatunk a folttól. Tegyünk egy törölközőt a foltra, és alacsony hőfokon, gőz nélkül vasaljuk át párszor. Így a hő hatására a lerakódásnak hamar nyoma veszik. Másik megoldás a fogkrémmel való eltűntetés: a problémás területet bekenjük fogrémmel, majd egy nedves ruhával áttörölhetjük. Harmadik javaslatunk a szódabikarbónás eltávolítás. Itt egy résznyi vízhez 2 rész szódabikarbónát keverünk, majd enyhén átdörzsöljük egy puha ruhával.
Pácolt fa felületek esetén, mikor fontos a bútor rostjainak visszatáplálása, szintén elegendő bevetnünk néhány házi praktikát. Keverjünk össze egy kevés lenmagolajat aprószemű sóval, majd dörzsöljük át az adott felületen. Így a bútor nem csak megőrzi fényességét, de élettartamát is.
Ha lakkozott felületről van szó, a méhviaszra esküszünk. A méhviaszt forró gőz felett megolvasztjuk, majd vékonyan, egyenletesen áttöröljük a bútort egy puha ronggyal. Nemcsak a lakkozott bútorunk fog csillogni, de még a lakásban is szuper illat lesz!
Fontos megjegyezni egyfajta általános szabályként, hogy a felületeket mindig kevés vízzel tisztítsuk, hiszen képes magába szívni azt, nagyobb károkat okozva! Kerüljük továbbá az alkoholos és aceton tartalmú vegyszereket, használjunk inkább környezetkímélő és olcsó megoldásokat.