Milyen lakberendezési stílusok vannak?

Eklektikus
Az eklektikus egy nagyon összetett stílus, mely a kontrasztok világát hozza el otthonodba. Ötvözi a régi bútorokat a legújabbakkal, a kis elemeket a nagyokkal. Ez a stílus remek választás azoknak, akik imádnak utazni. Az eklektikába ugyanis remekül illenek a különböző helyekről hozott berendezési elemek. Az eklektikát sokan a legszabadabb stílusnak nevezik, pedig itt is fontos, hogy bizonyos alapszabályokat betartsunk. Nagyon könnyű például régi bútorok gyanánt ízléstelen kacatokat beszerezni, vagy túlzsúfolni a teret.
Tehát, mik a főbb stílusjegyek?
- régi és új berendezések együttes használata
- különböző mintázatok, stílusjegyek keverése
- a jól megszokott tárgyak meghökkentően újszerű használata (például fatörzs, mint kávézóasztal)
- berendezések a világ minden tájáról
Skandináv stílus
Skandinávia alatt szűkebb értelemben csak Norvégiát, Svédországot és Dániát értjük. A 19. századtól kezdve alakult ki ez a közös skandináv stílus, mely mögött történelmi okok és marketing megfontolások egyaránt állnak. A skandináv stílusra a fehér falak, semleges színek és a természetes anyagok használata a jellemző. A nagyobb bútorok fehér színűek. Természetesen azért nincs kórházi hatás: a parketta, a bútorok és más lakberendezési tárgyak nagyon jól kiegyensúlyozzák a fehér színt. Mivel a hangsúly a természetességen és a funkcionalitáson van, ezért szeretnek felhasználni kezelés nélküli fa bútorokat is.
Ideális választás annak, aki szereti a természetességet, a fényt, a teret. A skandináv egy letisztult, puritán stílus.
Vintage stílus
Nagyon népszerű, nemcsak a lakberendezésben, hanem számtalan területen. Elég csak elkezdünk beírni a Pinterest keresőjébe a "vintage" szót, máris nagyon sokféle területről dob fel találatokat. Kedvenc példám erre a vintage sportfelszerelés. A kifejezés alapvetően olyan dolgokat jelent, melyek 20 évesnél régebbiek, de még nem öregebbek 100 évesnél.

Ezek alapján már könnyebb kitalálni, milyen tárgyakkal érdemes berendeznünk lakásunkat. A vintage egy eklektikus irányzat, híd a jelen és a múlt között.
Olyanoknak való, akik imádnak elszakadni a sablonos dolgoktól, kreatívak, szeretik a maguk módján megcsinálni, átalakítani dolgokat. Ez a dizájn akkor működik, ha jó sok időt szánunk rá. Folyamatosan keressük a régiségeket, de azokat nemcsak elhelyezzük otthonunkban, hanem át is alakítjuk őket. Ezáltal a régi tárgyak teljesen új funkciót kapnak.
Én leginkább a múlt iránt érdeklődő, kreatív embereknek ajánlom, akik számára a bolhapiac nem kacatgyűjtemény, hanem letűnt korok izgalmas felfedezése.
Retró stílus
Rendkívül népszerű napjainkban, úton-útfélen találkozhatunk vele. A retró jelentése nem annyira szigorúan behatárolt, olyan stílusokra utal, melyek már letűntek, de ismét visszajönnek a divatba. Mindegy, hogy 50-es, 60-as, 70-es vagy 80-as éveket idéz, egyaránt lehet retró. Használhatunk új gyártású, retró stílusú bútorokat is, ilyeneket egyébként találsz a Bútorolcsónnál is.
A retrónál azonban nem igazán találni természetes anyagokat, nem meglepő módon kedvenc anyag a műanyag, illetve és műbőr a fém is megtalálható. A bútorok egyszerűek, praktikusak. Jellemző az élénk színek, formabontó ötletek használata.
A retrót gyakran a vintage-be sorolják, hiszen benne van ebben az időtávban. Fontos e két stílus megkülönböztetése az antiktól, mely 100 évesnél idősebb elemeket jelent.
Ha minden szempontból korhű megoldást keresel, érdemes bolhapiacon vagy épp nagyszüleidnél kutakodni. A retrónál ugyanúgy fontos lehet a kézügyesség, hiszen a régi tárgyakat fel kell újítani.
A felsoroltakon kívül még számos izgalmas lakberendezési stílus is ismert, melyeket egy későbbi blogban mutatunk be.
Legyen szó eklektikus, skandináv, vintage vagy retró stílusról, webáruházunkban bőven találsz pénztárcakímélő, mégis esztétikus megoldásokat!
További olvasnivalók az alábbi, kifejezetten lakberendezéssel foglalkozó blogokban: