Tippek egy környezetbarát otthon kialakításához

A klímaválság korában jogosan merül fel az igény, hogy minél kevesebb káros hatással legyünk környezetünkre. De hogyan érhető el ez a lakberendezésben?
Nemrég több vásárlóval is beszélgettünk környezetvédelmi kérdésekről. Ebből az derült ki, hogy mindenkinek mást jelent a környezetbarát bútor fogalma. Van, aki nagyon tudatos, és örömmel vesz meg újrahasznosított termékeket. Van, akinek a természetes anyagok használata jelenteni a környezetbarát lakberendezést. Ugyanakkor olyanok is vannak, akik kidobásra ítélt, régi bútorokat és más tárgyakat keresnek a bolhapiacon és ezekkel díszítik otthonukat.
1. Sok szobanövényt a lakásba!
Korábbi blogunkban már beszámoltunk arról, hogy a zöld, élő szobanövények nagyon megdobják a lakást. Én egy budapesti gangos házban lakom, ahol az egyik szomszéd, aki a folyosó végén lakik, szinte az egész lakását körbeültette növényekkel. A kevés hely és a gang formái miatt főleg virágládás és futónövények találhatóak. Teljesen más hatást kelt az egész lakás, sokkal kellemesebb, barátságosabb látvány, ahogy az élő zöld megtöri az egyhangú téglafalakat.
2. Minél világosabb beltér
Egyrészt sokkal jobb kedvünk lesz, ha nem egy sötét lakásban kell meghúznunk magunkat, másrészt jóval alacsonyabb lesz az energifogyasztásunk is. De mit tehet az, aki hozzám hasonlóan gangos lakásban lakik, ahova csak viszonylag kevés fény jut el?
Érdemes ilyenkor tükröket használnunk, fehérre festenünk a falainkat, illetve alapból is világosabb színeket használnunk.
3. Bútorok, tárgyak természetes anyagokból
Nagyon szeretem a fát, nemcsak az élő növényt, hanem az anyagot is. Érdemes organikus anyagokat használni, hiszen alapvetően melegebb, barátságosabb hangulatú lesz az otthonunk.
4. Ne dobjuk ki egyből azt, ami megrepedt
Nagyapám minden vackot a végsőkig megjavít, megszerel, még véletlenül se dob el semmit. Emögött inkább a megszokás, mint környezetvédelmi indokok állnak. Viszont az biztos, hogy aki hozzá hasonlóan cselekszik, az jóval kevesebb szemetet termel.
Itt szeretném megemlíteni a Kintsugi művészetet. Ennek során a törött darabokat arannyal rakják össze, úgy, hogy azzal egyben kiemelik a törésvonalakat is. Úgy tartják, hogy ezek a sérülések, repedések csak még erősebbé teszik a tárgyakat. Csodálatos műveket tudnak így létrehozni.
Korábbi blogunkban bemutattuk a vintage lakberendezési stílust, melynek egyik jellemzője, hogy régi, kidobásra ítélt tárgyakat (bútorokat, tv-t, bőröndöt vagy bármi mást) átalakítanak és új szerepben helyeznek el a lakásba. Így lehet például dédnagyapánk régi bringájából virágtartó.
Te hogyan véded a környezetet? Oszd meg velünk praktikáidat!
További hasznos tippek és tanácsok:
Kristin Homenadel: Eco-Friendly Design Ideas You Can Do Without Remodeling, The Spruce
Otthon és Stílus: 10 inspiráló tipp a környezetbarát otthonért